Ile alkoholu kupić na wesele?

Wedding Planner

15 maja 2019

Brak komentarzy

Home Porady

Ile alkoholu kupić na wesele?

Na większości przyjęć weselnych alkohol się pojawia. Organizowanie przyjęcia na kilkadziesiąt lub kilkaset osób to niecodzienna sytuacja. Skąd więc możecie wiedzieć, ile alkoholu należy kupić, żeby go nie zabrakło? Poniżej przygotowałam dla Was kilka wskazówek, którymi możecie się kierować, tworząc plan zakupu alkoholu na wesele.

Wszechobecne przeliczniki

 

W Polsce tradycyjnym trunkiem weselnym jest wódka. Przyjmuje się, że na jednego gościa przypadać będzie 0,5 litra wódki, dlatego możecie oszacować potrzebną ilość. Kiedy w grę wchodzi wesele z poprawinami, ilość trunku na osobę zwiększa się do 0,7–1 litra na osobę.

 

Nie opierajcie się jednak tylko na tym przeliczniku, spójrzcie na listę gości i weźcie pod uwagę osoby, które na pewno nie sięgną po alkohol – być może są takie wśród znajomych lub rodziny. Odliczcie także kobiety w ciąży i dzieci. Pomyślcie również o tym, kto i jaki alkohol pije.

 

Na wszelki wypadek możecie doliczyć 10% do otrzymanej liczby. Lepiej jeśli trochę alkoholu zostanie, niż gdyby miało go zabraknąć. Weźcie także pod uwagę np. bramy na trasie przejazdu i nagradzanie gości podczas zabawy oczepinowej; doliczcie kilkanaście dodatkowych butelek.

A może coś innego?

 

Coraz częściej wódka nie jest jedynym alkoholem na weselach, pojawia się na nich także wino, piwo, nalewki oraz drinki serwowane przez barmana. Wynika to z Waszych pomysłów na urozmaicenie imprezy lub z preferencji gości. W sytuacji, kiedy pojawia się inny rodzaj alkoholu, należy zmniejszyć szacowaną ilość wódki.

 

W przypadku, gdy wino towarzyszy wódce na stołach, stosuje się przelicznik jednej butelki na dwie osoby.

 

Na początku przyjęcia często wita się gości lampką wina musującego lub szampana. Jest to zazwyczaj dość symboliczna ilość, dlatego jeżeli zakup tego alkoholu leży po Waszej stronie, przyjmijcie, że butelka wystarczy na 6–7 osób.

 

Weźcie też pod uwagę charakter imprezy oraz porę roku. Przyjęcie odbywa się w plenerze i planujecie grilla? Pomyślcie nad dużą beczką z piwem, tzw. kegu. A może zapowiada się upalny dzień? Wtedy warto rozważyć zwiększenie ilości schłodzonego białego wina – szczególnie dla pań. Jeżeli zdecydowaliście się na wesele w miesiącach jesienno-zimowych, goście z kolei sięgną chętniej po wino czerwone niż białe.

Podanie ma znaczenie

 

Zadbajcie o to, aby przy stołach pojawiły się coolery oraz zwróćcie uwagę na odpowiednią temperaturę wina, jeśli będzie ono serwowane. Jeżeli macie dla swoich gości nalewki, pomyślcie o specjalnym kąciku, gdzie będzie można ich skosztować. Do przechowywania nalewek bardzo dobrze sprawdzą się beczułki lub karafki.

 

Dzięki tym wskazówkom zapobiegniecie sytuacji, w której mogłoby zabraknąć alkoholu lub w której duża ilość nie zostałaby spożyta.